Japonská encefalitida
Japonská encefalitida patří mezi infekční tropické nemoci. Jde o zánětlivé onemocnění mozku vyvolané virem stejné skupiny, jako jsou např. viry středoevropské klíšťové encefalitidy, žluté zimnice nebo horečky dengue. Výskyt nemoci je lokalizován v jižní a jihovýchodní Asii.
Co je japonská encefalitida
Zdrojem nákazy japonské encefalitidy je flavivirus stejného rodu, jako třeba u virů sasijské a středoevropské klíšťové encefalitidy. Přenos přenos vykonává infikovaný komár prostřednictvím prasat, skotu nebo ptáků. K přenosu z člověka na člověka nedochází. Riziko nákazy je nízké a stoupá při déletrvajícím pobytu ve vlhkých oblastech, například v okolí rýžových polí a zemědělských oblastí.
Infekcí se ročně nakazí 50 000 lidí, pro 10 000 – 15 000 z nich je smrtelná.
Japonská encefalitida příznaky nemoci
Inkubační doba je 4 – 16 dní. Na počátku této tropické nemoci se objeví horečky, které doprovází bolest hlavy, zvracení a často i silná bolest břicha. Onemocnění graduje poruchami řeči, rozvojem deliria, křečí, někdy i těžkých duševních poruch. Dostane-li se nákaza až do tohoto stádia, končí smrtí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé děti a senioři nad 65 let.
Očkování proti japonské encefalitidě
Očkování proti japonské encefalitidě je vhodné pro cestovatele, kteří se budou pohybovat v zemědělských oblastech během a po období dešťů (přemnožení komárů). Riziko nakažení u běžného turisty je velice nízké. Reálné ohrožení hrozí jen cestovatelům, kteří se budou déle než měsíc zdržovat v oblastech japonské encefalitidy zejména na venkově a ve volné přírodě.
Očkování proti japonské encefalitidě se rozhodně nedoporučuje všem turistům cestujícím do asijských zemí. Může vyvolávat nežádoucí alergické reakce jako vyrážku, otoky končetin, rtů, hrdla. Někdy nastane alergický šok bezprostředně po aplikaci vakcíny.
Očkování proti japonské encefalitidě se vpravuje pod kůži a probíhá ve třech dávkách ve schématu 0 - 7 - 30 dnů.Je-li třeba dosáhnout imunizace rychleji, můžeme využít zrychlené očkovací schéma 0 – 7 – 14. Vakcinace by měla proběhnout nejpozději deset dnů před vycestováním do oblasti zasažené japonskou encefalitidou, i když plně imunní začne být pacient asi měsíc po očkování poslední dávkou. Přeočkování se doporučuje po dvou až třech letech. Očkování proti japonské encefalitidě nechrání vůči jiným virovým infekcím, např. vůči běžné klíšťové encefalitidě.
Očkovací látka
- Vakcína Je-Vax (cca 1040 Kč, ale očkování se v ČR běžně neprovádí)
- Vakcína Ixiaro
Země s vysokým rizikem nákazy
Bangladéš, Čína, Filipíny, Hong Kong, Indie, Indonézie, Japonsko, Kambodža, Korea, Laos, Malajsie, Nepál, Pákistán, Singapur, Srí–Lanka, Thaiwan, Vietnam
Diskuse k článku
RE : Japonská encefalitida